Koloběh vosku

Zdraví včel je pro mě to nejdůležitější, a proto velice dbám na to, v jakém prostředí žijí. Ať už je to volba stanoviště, nebo samotný úl, a to co je v něm. Řeč je o mezistěnách, které si lisuji z vlastního včelího vosku a následně přidávám včelám do úlů. Tyto mezistěny mají funkci stavebních plánů, na kterých včely vybudují svoje typické šestihrany a skladují v nich vše, od larviček až po med.

Bohužel v ČR nejsou nekvalitní mezistěny žádným výjimečným jevem. Stává se, že jsou mezistěny kontaminovány látkami jako jsou: parafín, stearin, různá léčiva, ale i pesticidy. Okolní země na tom nejsou o nic lépe. Pro představu je zde odkaz na stav mezistěn v Německu. Nákup takovýchto mezistěn je vždycky sázka do loterie, kdy včelař vsadí zdraví včel a kvalitu svých produktů. Pokud má včelař “štěstí“ na špatnou dávku vosku, ze které se mezistěny vyrábějí, může se potkat s nepříjemnostmi, které nemusí být hned vidět. Mezistěny mohou být extrémně křehké a včely na nich nechtějí stavět. V ojedinělých případech může docházet až k úhynům plodu, nebo kontaminaci medu.

A tohle jsou věci, které prostě nechci riskovat. Proč bych měl kvůli nízké ceně mezistěn hrát tuhle loterii? Rozhodl jsem se pro uzavřený koloběh včelího vosku. Proto moje včely znají jen mezistěny z vlastního včelího vosku. Při pravidelné obměně včelího díla získám vlastní včelí vosk, u kterého mám 100% jistotu jeho původu. Z tohoto včelího vosku se vyrobí mezistěny, které vracím opět včelám.

Jsem přesvědčen, že platí: zdravý vosk=zdravé včely=kvalitní produkty